do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Organizer do torby 18

Każda kobieta lubi sobie sprawić prezent w postaci nowej torebki. Są też takie torebki, którym wystarczy uszyć odpowiedni organizer, a będą wyglądały jak nowe.

Dlatego dziś, to ja sprawię Wam prezent! Oddaję w Wasze ręce tutorial i wykrój na organizer do torby  (wykrój do pobrania na dole strony - wersja: standard). Szyjcie kolorowe wkłady, sprawiajcie sobie małe przyjemności i za każdym razem czujcie się jakbyście właśnie wróciły ze sklepu z nową torebką.

Czego potrzebujemy?

0,5 metra tkaniny wodoodpornej ---> KLIK

2 wodoodporne panele --->KLIK

0,5 metra wigofilu --->KLIK

Taśma suwakowa ---> KLIK

Nici dobrane kolorystycznie --->KLIK

Podstawowe akcesoria krawieckie (nożyce, szpilki, miara, kreda) --->KLIK  KLIK

Aby móc przystąpić do pracy – musimy wydrukować wykrój. Zanim zabierzecie się za jego wycinanie i sklejanie-zmierzcie kontrolny kwadrat znajdujący się na pierwszej stronie. Jeśli jego wymiary to 5cm x5cm, wszystko się zgadza, a Wasz organizer będzie odpowiedniej wielkości. W ramach ułatwienia-zapasy na szew (1 cm) już zostały dodane.

Mając 3 elementy wykroju boki (1), spód (2) i górę (3) – przechodzimy do wycinania ich z materiału.

Tkanina wodoodporna:

2 x boki

1 x spód

2 x góra

2 x boczne uchwyty

2 x wykończenie zamka

Wigofil:

2 x boki

1 x spód

2 x góra

 

Pamiętajcie, aby na prawej stronie tkaniny wodoodpornej zaznaczyć 4 kółka do mocowania organizera do torby,ale jeszcze ich nie wycinajcie! Dla ułatwienia, złóżcie też na pół boki (1) oraz spód (2) i zaznaczcie ich środki kredą, lub nacinkami (max. 3 mm).

 

Jeżeli zdecydujecie się na szycie z wykorzystaniem panelu, takiego jak na zdjęciach powyżej, musicie koniecznie pamiętać, że potrzebujecie dwóch sztuk. Wyrysujcie kredą linię środka (lub miejsce, w którym chcecie aby przebiegał zamek), a od niej na jednym panelu ułóżcie wykrój tak, aby zapas na szew poprowadzić w stronę prawą, a w drugim – w stronę lewą. Od tego zależeć będzie wygląd Waszego nadruku. Gdybym tego nie zrobiła w przypadku kota – straciłby nosek i pewnie nabawiłby się zeza:)

 

Mamy wszystkie elementy? Świetnie, przechodzimy do szycia!

Jeżeli chcecie mieć wewnątrz organizera kieszonkę na drobiazgi, to przyszyjcie ją do prawej strony wigofilu właśnie w tej chwili. Jeśli jej nie potrzebujecie, od razu zajmijcie się połączeniem boków torby. Osobno zszywamy części z tkaniny wodoodpornej, a osobno z wigofilu. Szwy rozprasowujemy.

Następnie, wykorzystując wyznaczone przez nas środki i zszyte boki, przypinamy w czterech miejscach dno torby (2) do boków (1). Tak jak na zdjęciu. Dzięki temu, mamy równomiernie podzielone części organizera i pewność, że w trakcie szycia nie zrobi nam się zakładka z nadmiaru tkaniny. Przypinamy pozostałe fragmenty, większą ilością szpilek – w szczególności na łukach. Powtarzamy czynności na elementach z wigofilu.

 

Na obu organizerach nacinamy zapas na szew w miejscach gdzie powstały łuki. Robimy to, co centymetr i docinamy możliwie jak najbliżej nici – uważając, aby jej nie przeciąć! Takie nacinanie zaokrąglonych brzegów, które następnie wywijamy do prawej strony, sprawi, że będą się one lepiej układały. Prasujemy.

Część organizera z tkaniny wodoodpornej wywracamy prawą stroną na wierzch, a wigofil prawą stroną do środka i wkładamy jedno w drugie – jak na poniższym zdjęciu.

Pasujemy szwy boczne obu części, upinamy i zszywamy ze sobą, jak najbliżej górnego brzegu. Ma być to jedynie szew pomocniczy, pozwalający na utrzymanie w miejscu warstw organizera. Dopiero na tym etapie wycinamy dziurki na mocowanie w obu częściach na raz. Na początku radziłabym jednak skorzystać ze skrawków obu materiałów i zrobić próbne przeszycie dziurki. Narysujcie ją, wytnijcie, a następnie sprawdźcie czy wybrany ścieg (naprężenie, długość, szerokość) będzie odpowiedni. Polecam wykorzystanie gęstego zygzaka. Aby ułatwić sobie szycie możecie użyć kleju tymczasowego i stopki do szycia po okręgu.

 

 

Udało się? Jeśli tak,to szyjemy dalej!

Jedną z dwóch wierzchnich części wigofilu ułóżcie prawą stroną do góry, połóżcie taśmę zamka lewą stroną do niej, a następnie przykryjcie zamek wierzchem (3) wyciętym z panelu, prawą stroną do dołu. Upnijcie szpilkami. Te 3 elementy zszywamy ze sobą przy użyciu stopki do zamków, prowadząc szew po wyznaczonej wcześniej linii środka panelu/obrazka.

Jeżeli chcecie wykończyć brzegi zamka wstawką z tkaniny, ułóżcie między nim, a panelem prostokątną wstawkę. Tak jak poniżej

Starajcie się szyć prosto i precyzyjnie, aby zachować odpowiednie proporcje nadruku. Po właściwym przeszyciu, obrazek powinien wyglądać jak na zdjęciu poniżej. Kiedy już nacieszycie oko swoim sukcesem – zaprasujcie tkaninę odciągając ją od spirali zamka. Aby zapobiec dostawaniu się materiału w suwak, przestębnujcie go wzdłuż zamka, 0,5 cm od linii złożenia (na zdjęciu: czerwona linia).

Kolejny krok to przygotowanie bocznych uchwytów. Wycięte prostokąty składamy prawą stroną do prawej i przeszywamy po dłuższym boku. Przycinamy zapas i wywracamy na prawą stronę. Teraz musimy przestębnować boki uchwytów , aby zachowały swój kształt, jak na widocznym zdjęciu.

I nareszcie możemy przejść do ostatniego etapu szycia, czyli połączenia wierzchu organizera z dołem. Najpierw pasujemy środek zamka z bocznymi szwami i właśnie w tym miejscu wkładamy uchwyty boczne, złożeniem do środka.

Łączone części upinamy szpilkami dookoła. Pamiętajcie, aby w takich momentach, zostawiać zamek otwarty do połowy, by po zszyciu wywrócić daną rzecz na prawą stronę.

Do tego ostatniego przeszycia możecie użyć owerlocka, aby nie zostawiać surowego brzegu. Jeśli go nie macie, obrzućcie zygzakiem, ściegiem owerlockowym, użyjcie lamówki – co wolicie i lubicie. Wywracamy na prawą stronę i zaprasowujemy szew.

Gratuluję! Twój organizer jest gotowy do noszenia😊

 

 

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (18)

9 lutego 2018

Witam super artykuł, podany wykroj pasuje do standard czy mini ?

12 lutego 2018

Mam pytanie, czy ten wykrój jest na standard czy na mini? :) świetna instrukcja :)

19 lutego 2018

Super organizer i także instrukcja

19 marca 2018

Obag standard?

27 marca 2018

witam a może do obag moonlight :)

10 kwietnia 2018

Witam. Mam pytanie czy ten wykrój wystarvy wydrukować i rozmiary pasują do torebki?

3 maja 2018

Prosze napisz czy to standard?

15 maja 2018

Cześć, a czy jest szansa na taką instrukcję do uszycia komina obiad moon light? Albo organizera? Pozdrawiam

4 lipca 2018

Na standard, próbowałam super wykrój. Szkoda ze jeszcze nie ma na mini wykroju. Dziękuje za udostępnienie

8 lipca 2018

Bardzo dziękuję za wykrój i instrukcję ! Zaraz biorę się za szycie :)

17 lipca 2018

Witam. Czy ten organizer pasuje do standardu czy do mini obag ? Tutek jest super! Pozdrawiam

30 lipca 2018

Wykrój do standardu - już dodaliśmy w opisie:)

9 sierpnia 2018

Witam Czy jest szansa na pojawienie się wykrojów do innych modeli Obag? Zależy mi na Twist.

14 listopada 2018

Witam mam pytanie - jaka powinna być długość taśmy suwakowej?

24 stycznia 2019

Próbuję pomniejszyć ten wykrój na mini,ale jakieś koszmary nam wychodzą z mamą.Nie poddajemy się,pozdrawiam.

5 marca 2019

Super instrukcja! Ogromne podziękowania za udostępnienie wersji do wydrukowania wykroju. Zabieram się za szycie!!!

29 kwietnia 2019

Witam , można prosić taki wykrój do Obag mini :)

18 lipca 2019

Wielkie dzięki za wykrój i przystępne diy! Cudownie byłoby zobaczyć tu jeszcze diy do obag moonlight

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl